Podlahy z laminátu imitujú podlahy z dreva, ako aj kamenné podlahy alebo dlažbu. Niekedy sa im nesprávne hovorí aj plávajúce, to však nie je celkom pravda. Môžu byť aj plávajúce, ale také môžu byť aj podlahy z dreva alebo linolea, nejde totiž o materiál, ale o spôsob položenia. Nemusia sa zložito udržiavať – voskovať, leštiť a lakovať. Ich hlavnou výhodou je cena, sú o polovicu lacnejšie ako tie z materiálov, ktoré napodobňujú. Ponúkajú takmer nekonečný výber z množstva vzorov a farieb. Rýchlo sa kladú, hodia sa do suchých priestorov. Pre miestnosti s podlahovým vykurovaním sú vhodnejšie ako drevené. Nehodia sa do kuchýň a kúpeľní, teda miestností náročných na vlhkosť. Vlhkosťou materiál mení tvar, lamely sa vlnia a ničia. Nedajú sa opraviť, keďže dekoratívna je len vrchná jeden- až dvojmilimetrová vrstva, po zbrúsení ktorej sa objaví drevotrieskové jadro.
Podlaha z laminátu je tvrdá a chladná, do detských izieb sa veľmi neodporúča. Jej cena stúpa s kvalitou, ktorá odráža technológiu výroby, použitie pridaných protihlukových vrstiev, odolnosť povrchovej úpravy, ako aj dizajn. Kvalitná laminátová podlaha tak môže byť drahšia ako štandardná drevená parketová. V tejto cene však získate podlahu odolnú, trvanlivú a nenáročnú na údržbu.
I keď nikdy nenahradí drevo, po estetickej stránke jej nemožno nič vyčítať. Imitovať môže akýkoľvek povrch dreva, je na nerozoznanie od skutočných drevených podláh.
Výhody a nevýhody laminátovej podlahy
Plusy:
- Lacnejšia ako drevená podlaha
- Rýchlo sa inštaluje
- Odolná proti poškriabaniu
- Pre nižší tepelný odpor je vhodnejšia pre podlahové vykurovanie ako drevená
- Je stálofarebná, nie je citlivá na svetlo
- Veľký výber vzorov
- Dlhá záruka
- Vhodná pre alergikov
- Nemusí sa pravidelne leštiť, lakovať ani voskovať
Mínusy:
- Tvrdý a chladný povrch
- Citlivá proti nadmernej vlhkosti
(Zdroj: Pravda.sk)