Čo je linoleum ?
Vyhľadávaným artiklom pri tvorbe kvalitných interiérov sú v súčasnosti výrobky z prírodných materiálov. Zákazníci vyžadujú a architekti presadzujú použitie takýchto produktov z mnohých dôvodov, no najčastejšími sú nepochybne snaha o zdravú klímu a výnimočnosť, ktorú prírodné produkty vnášajú do priestoru. Medzi prírodné podlahoviny patrí aj linoleum, čo ešte vždy nejedného spotrebiteľa i odborníka prekvapí.
Nie je linoleum vlastne PVC?
Ako názov napovedá, linoleum (linum – ľan, oleum – olej) je materiál vyrobený z prírodných surovín. Na začiatku 20. storočia bolo linoleum vo svete veľmi rozšírené, po 2. svetovej vojne však vďaka búrlivému nástupu PVC (chemický produkt na báze polyvinylchloridu) zaznamenalo dočasný úpadok. V 70 – 90. rokoch minulého storočia bolo na Slovensku v rámci hromadnej bytovej výstavby mohutne využívané viac či menej kvalitné PVC, ktoré sa jednotne označovalo ako LINO a tak poškodilo dobré meno skutočného linolea, s ktorým nemalo nič spoločné.
Tento mýtus na veľkú radosť milovníkov prírody a prírodných materiálov upadá a tak opätovne dostáva táto úžasná „zelená“ podlahovina pri tvorbe interiérov zelenú. Linoleum v súčasnosti zažíva svoj veľký návrat.
Výhody a nevýhody linolea
Podlahová krytina vyrobená iba z prírodných materiálov má svoje nespochybniteľné výhody. Vytvára príjemné prostredie, neškodí alergikom a je hygienická, pretože zastavuje rast mikroorganizmov. Sekundárne exhaláty linolea Marmorette sú prospešné ľudskému organizmu. Jednoducho povedané, linoleum sa nepriamym spôsobom stará o zdravie človeka .
Zloženie: drevená múčka, živica, vápenec, korok, juta, ľanový olej a prírodné pigmenty.